
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
Stock: 1784
Distributors
pcbx
Unit Price$0.98203
Ext.Price$0.98203
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.98203 | $0.98203 |
| 10 | $0.83276 | $8.32760 |
| 25 | $0.78885 | $19.72125 |
| 50 | $0.74726 | $37.36300 |
| 100 | $0.70785 | $70.78500 |
| 300 | $0.66874 | $200.62200 |
| 500 | $0.63179 | $315.89500 |
| 1000 | $0.60163 | $601.63000 |
| 3000 | $0.58235 | $1747.05000 |
| 5000 | $0.56369 | $2818.45000 |
